News
Zimowy survival uczniów Technikum Zawodowego
09.03.2018
W dniu 2 marca 2018 roku odbyły się kolejne zajęcia z cyklu ćwiczeń praktycznych w terenie w ramach Koła Wojskowego działającego przy Niepublicznym Technikum Zawodowym w Nowym Mieście nad Pilicą. W zajęciach uczestniczyli następujący uczniowie klasy drugiej Technik Mechanik i Technik Logistyk. Uczniom towarzyszył w charakterze nauczyciela i instruktora mjr rez. Robert Osys.
Zajęcia miały interdyscyplinarny charakter, połączono w nich cele historyczno – patriotyczne, przyrodnicze i wojskowe. W związku z obchodami Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, ćwiczenia w terenie były swego rodzaju rajdem po terenach trudnodostępnych pt.: „Wilczym Tropem”. Ponadto, marsz odbywał się w rejonach siedlisk bobrów. Jednak, celem podstawowym zajęć było praktyczne przećwiczenie z uczniami wiedzy teoretycznej zdobytej na zajęciach w ramach Koła Wojskowego, Koła Strzeleckiego i Koła Walki Wręcz. Podczas zajęć przećwiczono następujące zagadnienia: używanie sygnałów wzrokowego dowodzenia; techniki skrytego przemieszczania się w terenie w terenie otwartym i w terenie lesistym; przeprawy przez tereny podmokłe; elementy walki wręcz; zaspokajanie głodu i pragnienia przy ograniczonych zapasach.
Zajęcia były prowadzone w formie ścieżki dydaktycznej o charakterze militarnym i przyrodniczym. Wymarsz ze szkoły odbył się około godziny ósmej przy temperaturze –14o C. Wcześniej odbył się przegląd mundurowy, podczas którego sprawdzono odpowiedni strój i wyposażenie uczestników zajęć. Marsz odbywał się w kierunku południowym od Nowego Miasta, częściowo wzdłuż brzegów rzeki Pilicy a następnie wzdłuż brzegów rzeki Drzewiczki. Podczas krótkich postojów młodzież konsumowała skromne porcje jedzenia. Marsz po terenie bagnistym
w zimowych warunkach terenowych pozwolił młodzieży zrozumieć z jakimi przeciwnościami musieli się zmierzyć żołnierze walczący z władzą komunistyczną w okresie PRL-u. Z jednej strony walka, a z drugiej ukrywanie się w niedostępnym terenie, częste zmiany obozowania jak i zależność od aury i warunków pogodowych. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia siedlisk bobrów, w tym tamy i żeremia bobrowe. Ponadto, przećwiczono elementy walki wręcz oraz posługiwanie się bronią krótką. Dodatkową atrakcją dla młodzieży był rozegrany na zamarzniętym oczku wodnym mecz „hokejowy” bez odpowiedniego sprzętu sportowego.
Niezmiernie cieszy fakt, że w zajęciach uczestniczyli prawie wszyscy uczniowie klasy II Technik Mechanik. Klasy, która ma szansę przystąpić do pilotażowego Programu Certyfikowanych Klas Mundurowych. Postawa młodzieży podczas zajęć rokuje duże nadzieje na dobre funkcjonowanie w ramach ww. Programu.
Robert Osys