News
NIEBEZPIECZNY BARSZCZ SOSNOWSKIEGO
16.07.2015
Barszcz Sosnowskiego sprowadzono do Krajów Europy w latach 50 jako paszę dla zwierząt gospodarskich. Niestety nie sprawdziła się w tej roli i w tej chwili jest chwastem trudnym do zwalczenia.
Barszcz Sosnowskiego posiada długą, bruzdowatą łodygę o wysokości od 1 do nawet 4 metrów. Łodyga jest wewnątrz pusta. Barszcz Sosnowskiego posiada duże liście o średnicy do 150 cm. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie ekspansywną, rozprzestrzenia się bardzo szybko. W dodatku roślina ta jest silnie toksyczna m.in. dlatego zaprzestano jej uprawy. W soku Barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II a nawet III stopnia. Do poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Takie związki, które osiądą na skórze są bardzo niebezpieczne. Sok na skórze wystawione na światło bardzo szybko zacznie powodować oparzenia.
Aktualnie na terenie Polski istnieje zakaz hodowli, rozmnażania i sprzedaży tej rośliny. Niestety, roślina ta jest odporna i dość trudno ją zwalczyć. Istnieje kilka metod zwalczania Barszczu Sosnowskiego. Jedną z nich jest metoda chemiczna, czyli stosowanie herbicydów. Obecnie ta metoda należy do najpopularniejszych w walce z tą rośliną. Niestety nie jest ona w stu procentach skuteczna. Aby kompletnie zniszczyć Barszcz Sosnowskiego trzeba zniszczyć szyjkę korzeniową i sam korzeń rośliny.
Bez względu na formę, metodę walki z barszczem wszelkie osoby pracujące przy zwalczaniu chwastu winny być odpowiednio poinformowane i ostrzeżone przed szkodliwym działaniem rośliny, głównie parzenie i toksyczny wpływ na organizm człowieka. Tym samym wszystkie osoby stykające się z barszczem powinny być wyposażone w odzież ochronną.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o zgłaszanie do urzędu występowania barszczu na terenach należących do gminy. Jednocześnie prosimy mieszkańców o likwidację barszczu, który występuje na prywatnych gruntach.