News
By zdrowym być
19.12.2018
Factum est - mamy tężnię solankową w Parku Miejskim w Nowym Mieście nad Pilicą, która na chwilę obecną jest jedyną w powiecie grójeckim.
Tężnie solankowe inaczej gradiernie to drewniane budowle pokryte gałązkami faszyny, po których ścieka solanka, która naturalnie odparowuje wytwarzając aerozol bogaty w mikroelementy takie jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, siarka, żelazo oraz wodorowęglany i chlorki sodowe. Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni zbliżony jest do klimatu, którym możemy się cieszyć podczas wakacji nad morzem i jest naturalnym inhalatorium. Powietrze otaczające tężnię przypomina morską bryzę. Oddychanie blisko faszyny w czasie ok.30-45 min. powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że np. dawka jodu jaką pochłaniamy jest równa dawce przyjętej podczas 3 dni plażowania nad morzem. Proces tzw. tężenia jest uzależniony od pogody. Najbardziej intensywne parowanie występujew słoneczne i wietrzne dni, najmniejsze wtedy gdy pada deszcz, nocą oraz w miesiącach zimowych.
Obecna cywilizacja niesie wiele zagrożeń dla zdrowia, gdyż żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku (spaliny, środki ochrony roślinw tym tzw. opryski). Z roku na rok wzrasta liczba chorych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, alergią, nadciśnieniem tętniczym, nerwicą, depresją czy przewlekłym zmęczeniem i wyczerpaniem. W trosce o poprawę samopoczucia, profilaktykę zdrowotną i zdrowie naszych mieszkańców a także w aspekcie promocji naszej gminy burmistrz i samorządowcy VII kadencji Rady Miejskiejw Nowym Mieście nad Pilicą podjęli decyzje o wybudowaniu tężni solankowej w nowomiejskim parku. Ta inwestycja wpisuje się również w strategię rozwoju miastaw kierunku turystyczno- rekreacyjnym a także nawiązuje do zdarzeń z historii Nowego Miasta nad Pilicą, bowiem w latach 1873-1914 funkcjonował w mieście Zakład Przyrodo- Leczniczy Dr Jana Bielińskiego. W zakładzie tym przebywało wielu zacnych ludzi nie tylko z Polski ale również z zagranicy. Z usług tego zakładu korzystali m.in. Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Narcyza Żmichowska, Maria Rodziewiczówna, koncertował tu Ignacy Paderewski a odczyty wygłaszała Eliza Orzeszkowa.
Wskazaniami do korzystania z tężni są:
- Wskazania profilaktyczne
- dla osób pracujących głosem
- dla pracujących w zapyleniu i przy opryskach chemicznych
- dla palaczy tytoniu
- dla osób żyjących w przewlekłym stresie
- dla osób podatnych na infekcje i z obniżonąodpornością
- dla osób w okresie rekonwalescencji - Wskazania lecznicze
-schorzenia dermatologiczne- egzema, łuszczyca,alergie skórne, trądzik
- przewlekłe i nawracające stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych
(katar, zapalenia krtani, gardła, zatok obocznych nosa, przewlekłe zapalenia oskrzeli, astma, rozedma płuc)
-niedoczynność tarczycy
-zespoły przewlekłego zmęczenia i ogólnego wyczerpania
- nadciśnienie tętnicze
Istnieje niewiele przeciwwskazań do korzystania z tężni solankowej.
Przeciwwskazaniami do korzystania z tężni są:
- stan po świeżo przebytym zawale serca
- uczulenie na jod
-nadczynność tarczycy
-choroba nowotworowa( po konsultacji z onkologiem)
- infekcja z wysoką gorączką
Korzystanie z tężni nie jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży, gdyż u ciężarnych wzrasta zapotrzebowanie na jod, podobnie jak na kwas foliowy. Z tężni korzystać mogą również małe dzieci i niemowlęta (w samej bliskości faszyny w czasie odpowiednio krótszym).
Przez cały rok warto podejmować działania profilaktyczne dla utrzymania dobrego zdrowia, bo jak powiedział szkocki pisarz Archibald Joseph Cronin „uncja środków zapobiegawczych jest lepsza od tony środków leczniczych”. Dlatego wskazanym jest korzystać z dobrodziejstwa tężni aby pooddychać bogatym w mikroelementy aerozolem solankowym tym bardziej, że solanka zawiera mniej zanieczyszczeń niż woda morska. Przy okazji można przywołać wspomnienia znad morza. Zapraszamywięc do korzystania z tężni, która, co ważne, jest dla wszystkich-bezpłatną.Serdecznie również zapraszamy inwestorów do budowy w naszym mieście zakładów przyrodo- leczniczych. Kuracjusze mogliby korzystać nie tylko z tężni solankowej ale również z dobrodziejstw Parku Napilicznego, gdzie będą odpowiednie warunki do spacerowania nad wodą, odpoczynku pod zadaszonymi altanami czy korzystania ze spływów kajakowych piękną rzeką Pilicą. Pierwszy etap realizacji Parku Nadpilicznego rozpocznie się w 2019r.
Elżbieta Zaraś