News
INFORMACJA W SPRAWIE OPŁAT ZA ZMNIEJSZENIE NATURALNEJ RETENCJI TERENOWEJ
20.01.2019
W dniu 01 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1566 ze zm.), która nałożyła na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek ustalania i obliczania opłaty za usługi wodne, w tym za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
Na podstawie art. 269 ww. ustawy opłatę za usługi wodne uiszcza się m. in. za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Opłaty, o których mowa powyżej nie ponosi się za:
- jezdnie dróg publicznych oraz drogi kolejowe, z których wody opadowe lub roztopowe są odprowadzane do wód lub do ziemi przy pomocy urządzeń wodnych umożliwiających retencję lub infiltrację tych wód. Opłaty nie ponoszą kościoły i inne związki wyznaniowe.
Zgodnie z art. 270 ust. 7 ustawy Prawo wodne wysokość opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej zależy odpowiednio od wielkości powierzchni uszczelnionej rozumianej jako powierzchnia zabudowana wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowanie kompensacji retencyjnej.
Wysokość opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej ustala art. 272 ust. 8 ustawy Prawo wodne.
Ustalając wysokość ww. opłaty uwzględnia się okres rozliczeniowy wynoszący kwartał.
Zgodnie z art. 298 ww. ustawy opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej ponoszą:
- osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej będące:
a) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych
b) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych
c) użytkownikami wieczystymi gruntów
d) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, które na skutek wykonywania robót i obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia tej retencji.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 552 ustawy Prawo wodne (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2268) podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są obowiązane składać oświadczenia za poszczególne kwartały Burmistrzowi Miasta i Gminy w celu ustalenia opłaty, o której mowa w art. 272 ust. 8.
Oświadczenia dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Wód Polskich pod adresem: https://wodypolskie.bip.gov.pl/kzgw/wzor-oswiadczenia-dotyczacego-oplat-za-uslugi-wodne.html
Oświadczenia należy złożyć w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału.
Poniżej podajemy Państwu link udostępniony przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, który pomoże zrozumieć niektóre pojęcia i nazwy a tym samym będzie pomocny w wypełnianiu oświadczeń:
Oświadczenie należy składać do Burmistrza Miasta i Gminy w Nowym Mieście nad Pilicą w sekretariacie Urzędu bądź bezpośrednio w Referacie Infrastruktury, Środowiska i Rolnictwa.
DZIĘKUJEMY ZA WSPÓŁPRACĘ.