News
„Dobrze Cię widzieć” – Wesoło i bezpiecznie zaczynamy wiosnę w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą
25.03.2019
W związku z ogólnopolską kampanią społeczną „Dobrze Cię widzieć” realizowaną w ramach projektu „Bezpieczna droga” w dniu 21 marca 2019 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą gościła przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Grójcu: kom. AGNIESZKĘ WÓJCIK, sierż. sztab. KAROLINĘ KRAWCZYK, sierż. KAROLINĘ BOCHNIAK oraz kierownika Posterunku Policji w Nowym Mieście nad Pilicą asp. sztab. JAROSŁAWA TADZIKA. Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.
Podczas pierwszej części spotkania uczniowie klas I – VIII naszej szkoły obejrzeli dwa filmy, które wskazywały prawidłowe zachowania się pieszych na drodze oraz zwróciły uwagę na ważność bycia widocznym dzięki kamizelkom odblaskowym. Dzieci wysłuchały prelekcji Policji dotyczącej bezpieczeństwa na drodze, otrzymały wskazówki prawidłowego zachowania się pieszych i rowerzystów na drodze. Została zwrócona uwaga na ważność bycia widocznym dzięki kamizelkom odblaskowym. Zostały omówione też inne sytuacje, które mogą być trudne i niebezpieczne dla dzieci oraz wskazano sposoby radzenia sobie z nimi. Wszyscy uczniowie z klas I – VIII z rąk pani dyrektor i zaproszonych gości otrzymali w prezencie bardzo ładne żółte i praktyczne kamizelki odblaskowe. Zostały one ufundowane przez Fundusz Sprawiedliwości.
Piesi i rowerzyści to niechronieni i najbardziej zagrożeni uczestnicy ruchu drogowego. Nie chronią ich pasy bezpieczeństwa, czy poduszki powietrzne. Dodatkowo po zmroku kierowcy mają ograniczoną widoczność. Wprowadzenie obowiązku noszenia odblasków po zmroku to bardzo ważna zmiana, bo już jeden element odblaskowy może uratować nam życie. Samo bycie widocznym na drodze nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeżeli dzieci i młodzież nie wiedzą w jaki sposób powinni poruszać się w ruchu ulicznym. Statystyki są zatrważające. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wypadków drogowych w Polsce zmniejszyła się o ponad trzydzieści procent. Jednak od 2015 roku liczba ta zaczyna znowu rosnąć. Jeden z najczęstszych rodzajów wypadków w 2017 roku to najechanie na pieszego i takich zdarzeń było w sumie 7911. Ponad 13 % wypadków drogowych miało miejsce na przejściu dla pieszych, gdzie potrąceniu uległa osoba piesza znajdująca się na pasach lub rowerzysta. W ostatnim roku w Polsce miały miejsce 2822 wypadki drogowe z udziałem dzieci. W zdarzeniach tych 56 dzieci poniosło śmierć, a 3116 doznało obrażeń. Również młodzież i dzieci często są sprawcami niebezpiecznych sytuacji na drogach. Pozostawione bez opieki i nie stosujące zasad bezpiecznego poruszania się na niej, zachowują się w sposób nieodpowiedzialny: przechodzą przez ulicę na czerwonym świetle lub w niedozwolonych miejscach, wbiegają na jezdnię, poruszają się nieodpowiednią stroną drogi. Bez względu na to w jaki sposób dziecko porusza się po drodze – jako pieszy, rowerzysta, czy pasażer – powinno być widoczne dla pozostałych uczestników ruchu.
Dyrektor, wychowawcy i nauczyciele w naszej szkole czuwają nad przygotowaniem uczniów do samodzielnego korzystania z dróg. Przypominają, żeby przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zwracają uwagę aby do wierzchniego okrycia każdego dziecka oraz plecaka były dołączone elementy odblaskowe. To one umożliwiają dostrzeżenie najmłodszych w warunkach niedostatecznej widoczności, co często chroni przed potrąceniem przez samochód. Wszystkie podejmowane działania dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym są bardzo potrzebne, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie uczniów.
W drugiej części spotkania wzięli udział uczniowie klas IV – VIII podczas którego: zostały przekazane informacje na temat szkodliwości środków psychoaktywnych, wpływu na zdrowie i życie młodego człowieka, konsekwencji prawnych związanych z posiadaniem i zażywaniem nielegalnych środków oraz o obowiązujących procedurach postepowania. Poruszono problem demoralizacji i pouczono o konsekwencjach prawnych. Zachęcono dzieci do spędzania wolnego czasu w taki sposób, żeby był on wolny od wszelkich używek dostępnych na rynku. W ramach doradztwa zawodowego zachęcono uczniów do zainteresowania się pracą Policji, zwrócono uwagę na to jak ważny i trudny jest to zawód, ale jednocześnie jaka ciekawa i odpowiedzialna jest praca Funkcjonariusza Policyjnego.
Dziękujemy bardzo Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu za dotychczasową współpracę i wspólne dbanie w wielu zakresach o bezpieczeństwo naszych uczniów. Jesteśmy wdzięczni również Kierownikowi Posterunku Policji Panu Jarosławowi Tadzikowi za stałą i bardzo dobrą dotychczasową współpracę.
PSP im. K. S. Wyszyńskiego