News
Z Nowego Miasta nad Pilicą do Irlandii na praktyki zawodowe
25.07.2019
32 uczniów z Technikum ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą ukończyło w tym roku staże zawodowe w mieście Cork w Irlandii. Jednak to nie jedyny kierunek wyjazdów. Od 2014 roku regularnie kształcą się we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.
Na trzytygodniowe staże zawodowe do irlandzkiego miasta Cork udała się grupa przyszłych mechaników i logistyków z Technikum Zawodowego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Na ten cel szkoła pozyskała fundusze z unijnego programu Erasmus+ PO WER. Dzięki temu młodzież nie ponosiła kosztów wyjazdu a dodatkowo wszyscy otrzymali kieszonkowe w euro na swoje wydatki.
Przyszli mechanicy i logistycy uczą się u najlepszych
Zagraniczne staże zorganizowane zostały w ramach projektu „Praktyka zagraniczna - nowe doświadczenia, nowe możliwości”. Celem tej szkolnej inicjatywy było podniesienie kwalifikacji zawodowych i językowych, a przez to zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy uczniów i absolwentów uczących się na kierunku technik logistyk i technik mechanik. Dzięki pracy w zakładach logistycznych i mechanicznych wszyscy mieli doskonałą możliwość poznania najwyższych standardów usług.
Nie samą pracą człowiek żyje
Ważnym elementem wyjazdu było obcowanie z nowo poznaną kulturą. Oprócz zajęć przygotowawczych z języka angielskiego i kultury irlandzkiej, każdego dnia dowiadywali się czegoś nowego. W ramach przygotowania kulturowego instytucja przyjmująca zorganizowała uczestnikom stażu 2 wycieczki. Pierwsza grupa miała możliwość zobaczyć Moher Cliff a druga grupa Ring of Kerry. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie Cork, które było ostatnim portem w dziewiczym rejsie Titanica tuż przed jego zatonięciem. Uczestnicy zostali zapoznani z historią miasta, zobaczyli główne zabytki tego jakże malowniczego miasta.
Szkoła dopilnowała wszystkiego
W ramach stażu uczniowie mieli zagwarantowane zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz przygotowanie pedagogiczne, kulturowe i językowe, a także niezbędne pomoce dydaktyczne. Każdy z uczestników projektu otrzymał certyfikat Europass. Mobilność, dzięki któremu po skończeniu szkoły będą mogli podjąć pracę w zagranicznych przedsiębiorstwach oraz certyfikaty uczestnictwa w stażu i certyfikat potwierdzający umiejętności językowe.
Szkoły ZDZ
Wsparcie finansowe dało również Szkołom ZDZ w Nowym Mieście nad Pilicą okazję do wyrównywania szans edukacyjnych swoich uczniów, szczególnie tych ze wsi i małych miejscowości. Dla wielu z nich był to pierwszy zagraniczny wyjazd oraz pobyt przez tak długi okres czasu poza domem.
Projekt nie tylko wpłynął na rozwój szkoły przez zwiększenie jej atrakcyjności na lokalnym rynku edukacyjnym, ale także zwiększył szanse na znalezienie pracy przez uczestników praktyk. Była to również bardzo dobra okazja do wymiany doświadczenia zawodowego nauczycieli. Kolejne zagraniczne praktyki zawodowe już wkrótce.
Adam Lewandowski