News
Seniorzy na wycieczce śladami historii.
16.10.2019
Staraniem Gminnej Rady Seniorów, w ramach Budżetu Obywatelskiego, 28 października odbyła się kolejna wyprawa do miejsc leżących w środkowym biegu Pilicy. Pierwszym celem wycieczki był Inowłódz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kościoła pod wezwaniem św. Idziego, jednej z najstarszych świątyń na ziemiach polskich. Po wdrapaniu się po schodach na szczyt zbocza usłyszeliśmy z ust przewodnika „Mnicha” historię tego miejsca, od powstania świątyni za sprawą króla Władysława Hermana do współczesnych dziejów – w jej wnętrzach jak i w okolicy kręcono filmy historyczne. Seniorzy chętnie pozowali do zdjęć z pomnikiem założyciela kościoła i podziwiali widok na dolinę Pilicy i panoramę Inowłodza .
W czasie przemarszu szlakiem wycieczkowym „Mnich” opowiedział dzieje tej miejscowości. Na chwilę zatrzymaliśmy się w odrestaurowanej murowanej bożnicy, w której znajduje się obecnie sklep spożywczy.
Atrakcją Inowłodza jest zamek z czasów Kazimierza Wielkiego. Odbudowany od fundamentów kilka lat temu jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. Mieści się w nim biblioteka, sale wystawowe, sala obrad Rady Gminy oraz kameralna sala widowiskowa. Z wieży zamkowej obejrzeliśmy okolicę.
Następnym etapem wycieczki był Bunkier w Konewce. Zbudowany przez Niemców bezpośrednio przed atakiem hitlerowców na ZSRR, miał stanowić schron dla pociągów sztabowych. Mając za przewodnika znawcę tego miejsca przeszliśmy 380 metrów bunkra i obejrzeliśmy liczne militaria tam zgromadzone.
Droga powrotna biegła drugą stroną Pilicy. Ze względów technicznych nie wstąpiliśmy do Szańca Hubala, pierwszego partyzanta w II wojnie światowej. Znajduje się on obok wsi Anielin, 4 km od Poświętnego, gdzie w Bazylice czekał na nas jeden z księży Filipinów. Opowiedział historię tego miejsca, powiązaną też z naszym miastem. Są tam pochowani właściciele Nowego Miasta: Aleksander Lipski i Franciszek Hieronim Granowski. Epitafium tego ostatniego jest najstarszym w Bazylice. Znajduje się ono w lewej nawie, na ścianie obok ambony.
Uczestnicy wycieczki mogli uczestniczyć w Mszy Świętej z okazji odpustu pod wezwaniem św. Michała, który od XVIII odbywa się w ostatnią niedzielę września. Jest to jeden największych i najstarszych odpustów w okolicy. Jego atrakcją są wystawiane w wielkim wyborze wyroby wikliniarskie i drewniane.
Późnym popołudniem dotarliśmy do miejscowości Ossa, gdzie oddaliśmy hołd poległym w lipcu 1863 r. powstańcom styczniowym oraz pochowanym tam partyzantom z czasów II wojny światowej. O historii związanej z tym miejscem opowiedziała nam p. Kmieciak, nauczycielka historii. Dzięki organizatorce wycieczki, p. Józefie Pokrywce, mieliśmy okazję zapoznać się z historią miejscowości leżących w środkowym biegu Pilicy, nieodległych, wielokrotnie związanych z naszym miastem i gminą, a często zupełnie nieznanych.