News
Udział uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą w PROGRAMIE EKOLOGICZNYM „CZYSTE POWIETRZE”
06.11.2019
W roku szkolnym 2019/2020 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą przystąpiła do edukacyjnego programu ekologicznego „Czyste Mazowieckie”. W dniu 24 października 2019 roku w naszej szkole przeprowadzono w ramach tego programu szkolenie pt.: „Czyste powietrze”, którym objęto uczniów z klas III – V, VII – VIII.
Ważne jest zainteresowanie tym tematem nie tylko uczniów, lecz również za ich pośrednictwem rodziców i opiekunów. Od dorosłych zależy wybór czy palić będą śmieciami we własnych gospodarstwach, czy będą korzystać z ekologicznych źródeł energii, czy będą jeździć samochodami z napędem elektrycznym lub gazowym, czy tym który zanieczyszcza środowisko. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się czym jest smog? Wiedzą już, że jest to zjawisko atmosferyczne, które powstaje w efekcie mieszania się powietrza z dymem i spalinami. Pojęcie stanowi połączenie angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). Dzieci potrafią wyjaśnić czym jest czyste powietrze. Jak również wskazać co „brudzi” powietrze. Zanieczyszczają powietrze szkodliwe związki chemiczne - tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, jak tzw. pyły zawieszone. Głównym źródłem tych organicznych związków jest węgiel, a także ropa naftowa i jej pochodne (asfalt, koks, benzyna). Uwalniają się one w dymie.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia, które przeprowadzone zostały w obecności dzieci. Z wielką uwagą uczniowie obejrzeli kilka filmów, które poszerzyły ich wiadomości na tak ważny temat. Pracując w kilku grupach wskazali co należy zrobić, aby nasze powietrze stało się lepsze.
Długoterminowe jak i krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi wywołuje schorzenia układu krążenia i układu oddechowego. Negatywnym skutkiem takiej sytuacji są przedwczesne zgony, powikłania sercowo-naczyniowe, w tym zawał serca i udar mózgu, rozwój przewlekłych chorób układu oddechowego, np. astma u dzieci. Najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku i dzieci.
Nadzieją na to, że poprawa stanu powietrza jednak nastąpi, są ludzie młodzi. Ich kreatywność, pomysłowość a przede wszystkim odpowiedzialność. Nie trzeba
im tłumaczyć, jak ważna jest jakość tego, czym oddychamy. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tych zagrożeń i dlatego śledzimy informacje o zanieczyszczeniu powietrza. Coraz częściej stosujemy się do zaleceń i ograniczamy pobyt na świeżym powietrzu, a nawet nosimy maseczki.
Po zakończonych zajęciach uczniowie otrzymali pakiety edukacyjne, plakaty i ulotki informujące o zagrożeniach, jakie dla naszego zdrowia powoduje smog. Zanosząc materiały do swoich domów wywołają zainteresowanie tym tematem rodziców i opiekunów.