News
III spotkanie Dzieci Lotniska
22.09.2015
W dniu 05 września b.r. odbyło się III spotkanie Dzieci Lotniska, grupy osób, która skupia dawnych mieszkańców (ówczesnych dzieci, dzisiaj bardzo już dojrzałych ludzi) osiedla wojskowego Jednostki Wojskowej 5058 czyli 61 LPSz-B, mieszkających w Nowym Mieście nad Pilicą w latach 1958-1979/80.
Sukcesem organizatora tego wspaniałego spotkania jest fakt dotarcia do dużej ilości osób, którzy wyrazili wolę spotkania po latach. Wobec powyższego wielkie słowa uznania i szacunku należą się koledze Sławkowi Lachowi za skupienie nas w najbardziej elitarnej klasie.... Sławku – dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się także Eli Kożuchowskiej i Małgosi Wójcik za podjęcie inicjatywy bezpośredniej organizacji tej imprezy. To dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy, po części oficjalnej, miło spędzić czas w Leo, w znanym nowomiejskim lokalu, którego gościnnością, atmosferą, wykwintną kuchnią oraz przesympatyczną obsługą wszyscy byliśmy zauroczeni. Elu, Gosiu dzięki Wam za to.
Część oficjalna to przesympatyczne spotkanie naszej grupy z przedstawicielem władz samorządowych, Przewodniczącym Rady Miasta, z Panem Tomaszem Pietruchą. Pan Przewodniczący podkreślił istotną rolę tradycji i przypominał o lotniczych tradycjach Miasta, a także przypomniał o wpływie powołania do życia Jednostki na jego rozwój oraz podkreślał konieczność budowy relacji przyjaźni umacniających nas wszystkich jako dawnych mieszkańców.
Odbyło się także wiele przyjaznych rozmów, podczas których pytaliśmy o plany władz co do pałacu Granowskich, a także samolotu pomnika, który jak mało co przypomina o lotniczych tradycjach Nowego Miasta, a także o przyszłości samego lotniska. To żywe zainteresowanie naszą małą Ojczyzną (bo jak powiedział francuski pisarz Jean Genet – ojczyzna to dwoje, troje ludzi, których znam, to miejsce zamieszkania, mój dom rodzinny, podwórko, sąsiedzi…) mówi o więzach, które dla nas, dawnych mieszkańców są bardzo istotne i nie dotyczą one jedynie przeszłości, lecz odnoszą się także do zainteresowania obecnym jego życiem.
Goście mówili z dumą o rozwoju i uroku miasta, który jest coraz bardziej widoczny i zachwycający dla wszystkich odwiedzających Nowe Miasto, gdzie wielu z nas spędziło beztroskie lata swego dzieciństwa.
Czas wspomnień nie pozbawiony emocji i wzruszeń minął nam szybko, ale spotkamy się znów za 2 lata i mamy nadzieję na kolejne spotkanie z nowomiejskimi władzami.
A minione spotkanie jest okazją do złożenia życzenia władzom Nowego Miasta samych sukcesów w realizacji planów, zaś wszystkim nam zdrowia oraz siły i chęci do kolejnego spotkania.
Wszyscy uczestnicy zwiedzili wystawę w nowomiejskim muzeum pt. : „Za drzwiami (szafy) CYNDLERÓW”, obrazującą nieznane fakty z historii naszego miasta. Na pamiątkę tej wizyty dokonaliśmy wpisu do Księgi Gości.
Tej jedynej i niepowtarzalnej atmosfery nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie obecność niżej wymienionych : Mila Adamiec, Janusz Binkowski, Zbigniew Binkowski, Ewa Buczkowska, Andrzej Chojnowski z żoną, Elwira Dębicka, Izabela Dębicka, Marian Durasiewicz, Marzena Dzienniak, Elżbieta Garkowska, Teresa Jadczak, Ryszard Kachaniak, Wojciech Kokoszczyński, Zofia Kokoszczyńska, Alina Kowal, Jerzy Kowal, Elżbieta Kożuchowska, Bożena Lach, Sławomir Lach, Marta Lesiak, Małgorzata Lotkowska, Jarosław Machalica, Mariola Michalczewska, Artur Molenda, Sławomir Pawik, Mirosława Piątek, Edmund Powęski, Marzanna Prus, Artur Rejniak, Ewa Rejniak, Andrzej Sikorski, Anna Sikorska z mężem, Ewa Szmigiel, Izabela Szmigiel, Małgorzata Szymańska z mężem, Jolanta Walkowicz, Marzena Walkowicz, Jerzy Walczyk, Witold Walczyk, Małgorzata Wójcik, Marek Wójcik.