News
77.rocznica „Krwawej Niedzieli”
11.07.2020
W lipcu 1943 roku rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona na Wołyniu, określana mianem „rzezi wołyńskiej”.
Zbrodni wołyńskiej dokonano w latach 1943 – 1945. Jej sprawcy – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) – we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem "akcji antypolskiej". W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały ukraińskich nacjonalistów dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości na terenie województwa wołyńskiego oraz na terenach Lubelszczyzny i na Kresach Południowo-Wschodnich. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Według szacunków polskich historyków, tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas Mszy Świętych i nabożeństw. Ofiarami mordów w tym okresie, byli przede wszystkim Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Historycy szacują, że w czasie rzezi wołyńskiej, bez najmniejszego powodu zamordowano około 100 tys. Polaków.
Masowe mordy, w sposób wyjątkowo brutalny, zostały dokonane przez Ukraińców na całych rodzinach – nie oszczędzając kobiet i dzieci, dlatego według wielu badaczy wydarzenia te zasługują na miano ludobójstwa. W dniu 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach II Rzeczypospolitej.
Urząd Miasta i Gminy
w Nowym Mieście nad Pilicą