News
Działalność Muzeum w Nowym Mieście nad Pilicą na przełomie 2020 i 2021 roku
05.02.2021
Nowomiejskie Muzeum, działające obecnie w strukturach Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury kontynuuje tradycje Muzeum Regionalnego PTTK i już od 60 lat zajmuje się zachowywaniem i pielęgnowaniem śladów przeszłości naszego regionu. Organizatorem placówki jest Miasto i Gmina Nowe Miasto nad Pilicą. Zbiory liczą ponad 1000 skatalogowanych eksponatów pogrupowanych w działach zbiorów takich jak: archeologia, etnografia, historia sztuki, technika, militaria oraz numizmatyka. Do najstarszych muzealiów należą kamienne narzędzia z okresu neolitu i okresu brązu, gliniane naczynia z okresu średniowiecza, rękopisy i starodruki sięgające nawet XVII wieku. W muzeum funkcjonują następujące wystawy stałe: Ślady historii Nowego Miasta nad Pilicą, Zakład Przyrodoleczniczy Doktora Bielińskiego, Wojsko Polskie w Nowym Mieście.
Stale prowadzone są działania związane z edukacją muzealną i popularyzatorską oraz prace związane z zabezpieczeniem obiektów muzealnych. Sukcesywnie budowane są nowe ekspozycje tematyczne. Muzeum czynnie włącza się w działania podejmowane w zakresie kultury i historii, między innymi w ramach obchodów 620-lecia powstania Nowego Miasta i 60 -lecia Muzeum. Wśród wielu wydarzeń tego jubileuszu na uwagę zasługuje fakt organizacji w Muzeum prelekcji historyka z Uniwersytetu Łódzkiego o zakładzie przyrodoleczniczym oraz realizacja filmu o Muzeum i jego pierwszych kustoszach.
Na przełomie 2020 i 2021 przearanżowano dotychczasowe wystawy. Powstała zupełnie nowa, utrzymana w duchu epoki ekspozycja poświęcona historii Nowego Miasta z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to dr Jan Bieliński zorganizował pierwszy w Królestwie Polskim zakład przyrodoleczniczy. Przebudowana została również ekspozycja militariów, teraz poszerzona o historię jednostek wojskowych w Nowym Mieście nad Pilicą. Ponadto pozyskano kolejne atrakcyjne eksponaty. Jednym z nich jest oryginalny warsztat tkacki, wokół którego zorganizowany został etnograficzny dział poświęcony tkactwu i włókiennictwu ludowemu. Widocznym i ciągle żywym śladem historii miasta i gminy jest pasiak z obozu koncentracyjnego należący do ocalałej mieszkanki Nowego Miasta nad Pilicą przekazany przez rodzinę lokalnej bohaterki. Innym wartościowym artefaktem pozyskanym w ostatnich miesiącach jest oryginalna ostrzałaka – urządzenie własnej konstrukcji znanego w Nowym Mieście rzemieślnika. Ponadto muzeum zostało doposażone w multimedia, między innymi w projektor z ekranem oraz bezprzewodową kolumnę audio i mikrofony. Dzięki temu oraz nowej aranżacji wnętrz, muzeum może zarówno gościć zwiedzających indywidualnych i grupowych, jak również pełnić funkcję miejsca spotkań (np. historycznych wykładów, prelekcji, dyskusji) dla członków lokalnej społeczności oraz wszystkich zainteresowanych.
Na uwagę zasługuje działalność wspierająca muzeum przez szerokie grono społeczników, miejscowych regionalistów skupionych w Towarzystwie Przyjaciół Nowego Miasta. Dzięki tak zaangażowanej grupie pasjonatów historii muzeum pozyskuje coraz to nowe eksponaty oraz gromadzi coraz więcej śladów przeszłości naszego regionu.
Jacek Zakrzewski