News
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2021
„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji
i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Preambuła ustawy o ustanowieniu
Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Data ta została wybrana nieprzypadkowo. 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawiłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników, którzy od 1945 r. tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji.
Żołnierze Wyklęci zwani „żołnierzami drugiej konspiracji” czy „Żołnierzami Niezłomnymi” byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Liczba członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych jest szacowana na 200 tysięcy. Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Działalność Żołnierzy Wyklętych obejmowała teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Prezydent Lech Kaczyński w 2010 r. złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku.
3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Cześć Ich pamięci!
Źródło:
www.gov.pl
wbh.wp.mil.pl
www.sejm.gov.pl