News
O LUDZIACH ROKU 2015 W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO WYCHOWAWCZYM W NOWYM MIEŚCIE NAD PILICĄ.
12.01.2016
Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II oraz Jana Długosza. Decyzją posłów obchodziliśmy też Rok Polskiego Teatru. W podjętej uchwale w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II podkreślono ogromne zaangażowanie papieża Polaka w proces odradzania się polskiej niepodległości oraz w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. Sejm uczcił też pamięć wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego – Jana Długosza. W dokumencie podkreślono, że Jan Długosz jest uważany za ojca polskiej historiografii i heraldyki, twórcę największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego – „Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego”. Zaznaczono też szczególne znaczenie jego dzieł dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
Decyzją posłów w 2015 r. obchodziliśmy jednocześnie Rok Polskiego Teatru. Sejm RP oddał hołd ludziom i instytucjom tworzącym polski teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego. Podkreślono też przypadające 250-lecie istnienia Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W uchwale czytaliśmy, że w ciągu 250 lat istnienia teatr publiczny w Polsce służył sztuce i społeczeństwu, podejmując dialog z tradycją, komentując otaczającą rzeczywistość oraz wytyczając nowe drogi rozwoju sztuki.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą zostały podjęte działania upamiętniające postacie roku a także ludzi związanych z polskim teatrem. Przeprowadzono konkurs literacki „Odwaga i siła św. Jana Pawła II - wypowiedź własna”, który cieszył się popularnością wśród dzieci naszej szkoły. Uczniowie w wypowiedziach pisemnych używali złotych myśli naszego rodaka - papieża. Pomysłowo i ciekawie ozdabiali swoje prace, używając całej gamy kolorów. Posługiwali się językiem poetyckim, w jednej z wypowiedzi wykorzystane zostały strofy wiersza o Janie Pawle II. Ogromną niespodziankę sprawiły uczestnikom nagrody książkowe - Pamięć o Polaku papieżu - dla ,,Pokolenia Jana Pawła II”, które stanowić będą nieodłączny element wiedzy o autorytecie wielkiego człowieka, dającego świadectwo o prawdach życiowych i mądrości kościoła.
Zorganizowano także konkurs plastyczny pod hasłem „Portrety ludzi Roku 2015”. Uczniowie wyjątkowo barwnie i wieloma technikami prezentowali tematykę konkursu. Prace plastyczne przedstawiały portrety św. Jana Pawła II i Jana Długosza. Nie brakło też ilustracji związanych z teatrem polskim. Najlepsze wytwory uczniowskie wyeksponowano na korytarzu szkolnym, by cała społeczność mogła je podziwiać i utrwalić wizerunki tych jakże ważnych dla życia kulturalnego Polski postaci. Wyjątkowo ciekawe prace przedstawiały budynek i scenę Teatru Narodowego w Warszawie. Wzbudziły zachwyt i uznanie komisji konkursowej oraz oglądających ze względu na pietyzm z jakim zostały wykonane.
Kolejnym działaniem dającym wyraz pamięci o wyjątkowych Polakach Roku 2015 było przygotowanie wraz z uczniami tematycznej prezentacji multimedialnej. Ciekawe slajdy informacyjne, barwne, ale proste w odbiorze zdjęcia związane z życiem, twórczością i szeroko pojętym działaniem dla narodu polskiego – papieża Jana Pawła II i kronikarza Jana Długosza, a także związane z teatrem znalazły odbiorców w całej naszej szkole. Brać uczniowska oglądała przygotowaną prezentację na lekcjach wychowawczych, uczestniczyła aktywnie w jej omawianiu. Na stałe już wpisała się w ich pamięć wiedza, którą zdobyli.
Wszystkie działania uczniów i nauczycieli podjęte w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą były wyrazem czci i pamięci o ludziach Roku 2015.
Opracowała Beata Pakuła