News
Zmiany w oświacie – ważne informacje dla rodziców.
01.03.2016
W dniu 29 grudnia 2015 roku uchwalono ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty. Najważniejsze zmiany w prawie oświatowym dotyczyły m.in.: obowiązku szkolnego dziecka od 7. roku życia, a także prawo do rozpoczęcia edukacji szkolnej dziecka od 6. roku życia. Ustawa wprowadziła obowiązek przedszkolny dla dziecka 6-letniego oraz prawa dziecka w wieku od 3. do 5. roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego.
W związku z nowelizacją ustawy oświatowej Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło cztery numery telefonów dla rodziców i opiekunów, którzy chcieliby zasięgnąć szczegółowych informacji w zakresie rozpoczęcia edukacji swoich dzieci.
Eksperci ministerstwa są do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15–16.15. Numery telefonów to:
- 22 34 74 595 (sześciolatek w szkole)
- 22 34 74 717 (sześciolatek w przedszkolu)
- 22 34 74 589 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)
- 22 34 74 419 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)
Ponadto MEN opublikował obszerny poradnik dla rodziców i opiekunów, który dostępny jest na stronie internetowej ministerstwa: https://men.gov.pl/pdr
Najważniejsze zmiany dotyczą:
- obowiązku szkolnego dziecka od 7. roku życia,
- prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej dziecka od 6. roku życia,
- obowiązku przedszkolnego dla dziecka 6-letniego,
- prawa dziecka w wieku od 3. do 5. roku życia do korzystania z wychowania
przedszkolnego.
- Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
- Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w klasie pierwszej.
- Rodzice mogą zapisać do klasy pierwszej dziecko 6-letnie, które nie uczęszczało do przedszkola. Muszą jednak uzyskać opinię o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
- Na wniosek rodziców – złożony do końca marca 2016 r. – w roku szkolnym 2016/2017 naukę w klasach odpowiednio pierwszej i drugiej mogą kontynuować dzieci:
– urodzone w 2009 r., które w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęły naukę w klasie pierwszej,
– urodzone w I połowie 2008 r., które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do klasy drugiej szkoły podstawowej. - Dzieciom, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, można odroczyć obowiązek szkolny, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. W tym przypadku dziecko kontynuuje przygotowanie przedszkolne.