News
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z wizytą w Ambasadzie Niemieckiej.
19.05.2016
W dniu 12 marca 2016 roku członkowie koła korespondencyjnego oraz koła języka angielskiego dla klas IV i V w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście nad Pilicą udali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Ambasadzie Niemieckiej połączona z warsztatami. Oprócz tego uczniowie odwiedzili Łazienki Królewskie oraz Ogród Botaniczny. Organizatorką wyjazdu była pani Łucja Matera – nauczycielka języka angielskiego.
Wizyta w Ambasadzie rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10:00. Grupa nasza została zaproszona do Sali konferencyjnej, której niedawno nadano imię Władysława Bartoszewskiego – więźnia Auschwitz, żołnierza AK i dwukrotnego ministra spraw zagranicznych, niezwykle zasłużonego dla dobrych stosunków polsko - niemieckich (w I rocznicę śmierci 24 kwietnia 2016 roku). Uczniowie uczestniczyli w prezentacji połączonej z warsztatami dotyczącymi Niemiec i pracy ambasady niemieckiej w Warszawie. Zapoznano ich z celami pracy ambasady. Dowiedzieli się, że Ambasadorem Federalnej Republiki Niemiec w Polsce jest Rolf Nikel. Niemcy mają 9 sąsiadów: Francję, Holandię, Czechy, Polskę, Danię, Belgię, Luksemburg, Szwajcarię i Austrię. W Niemczech mieszka 82 mln obywateli. Kolorami narodowymi są czarny, czerwony i złoty. Waluta Euro obowiązuje od 2002 roku. Niemcy słyną z rozwiązań proekologicznych. Na samochodach można zobaczyć trzy kolory plakietek – zielone, żółte i czerwone. Mówią one o wielkości emisji spalin, które przedostają się do atmosfery. Samochody z czerwonymi plakietkami nie mogą wjeżdżać do centrum miast. W Niemczech wdrażany jest projekt na rzecz energii ze źródeł odnawialnych – do 2022 roku ma zostać zamknięta ostatnia elektrownia atomowa. Narodowym sportem Niemiec jest piłka nożna. Aktualnymi mistrzami świata w tej dyscyplinie są zarówno mężczyźni jak i kobiety. Głównym produktem eksportowym Niemiec są samochody: Mercedes, Audi, Volkswagen, Opel, Porsche, BMW. Bardzo dobrze jest rozwinięta również infrastruktura rowerowa. Niemcy to kraj imigrantów o zróżnicowanym kulturowo społeczeństwie. Bardzo dużą wagę przywiązuje się do procesu integracji, szczególnie poprzez sport. Można to zaobserwować na przykładzie piłki nożnej, gdzie zawodnicy pochodzący z innych krajów stanowią największy odsetek.
Pierwsza ambasada Niemiec w Polsce powstała w latach 60 – tych. Wraz z rozwojem stosunków niemiecko – polskich, szczególnie po 1989 roku zrodziła się konieczność innej i obszerniejszej lokalizacji. W 2007 roku otwarto nową siedzibę ambasady – nowoczesny i obszerny budynek na Jazdowie w Centrum Warszawy, w dzielnicy ambasad. Pracuje tu 105 osób, 60% to Polacy, a 40% niemieccy dyplomaci. Ambasada składa się z następujących wydziałów: prawny i konsularny, polityczny, prasowy, kulturalny, socjalny, ekonomiczny, naukowy i administracyjny. W ambasadzie znajduje się przedstawiciel armii niemieckiej – attaché wojskowy. Dyplomaci niemieccy mają niebieski paszport i niebieskie tablice rejestracyjne. W tym roku obchodzimy w Niemczech i w Polsce 25 lat dobrego sąsiedztwa, którego architektem był właśnie profesor Władysław Bartoszewski.
Na zakończenie spotkania uczniowie naszej szkoły otrzymali upominki z logo ambasady i foldery o historii Niemiec. Nie zabrakło zdjęć na ściance ambasady i przed budynkiem.
Pod dużym wrażeniem wizyty w Ambasadzie uczniowie udali się następnie do Łazienek Królewskich i Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie mieli okazje podziwiać okazy flory z całego świata. Piękna pogoda zachęcała do spaceru i robienia zdjęć kwitnącym roślinom.
Bogatsi w wiedzę i doświadczenia, w późnych godzinach popołudniowych wróciliśmy do Nowego Miasta.