News
SZLAKIEM JANA KOCHANOWSKIEGO
05.05.2017
Gminna Rada Seniorów w Nowym Mieście nad Pilicą zorganizowała w dniu 8 kwietnia br. wyjazd turystyczno-krajoznawczy poświęcony postaci naszego wybitnego poety okresu Renesansu – Janowi Kochanowskiemu. W wycieczce wzięło udział 18 osób: członkowie Rady Seniorów oraz Klubu Seniorów „Rodzinka”.
Miejsce narodzin poety – Sycyna było pierwszym etapem podróży. Uczestnicy zwiedzili piękny park, zapoznali się z zarysem graficznym dawniejszego dworu. Następnie zwiedzili kaplicę Św. Franciszka Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie obejrzeli w jej podziemiach sarkofag poety oraz popiersie wykute w czerwonym marmurze chęcińskim
Obok kościoła powstało Centrum Regionalne z ciekawą ekspozycją, po której oprowadzała grupę pani kustosz przekazując bardzo interesujące informacje dotyczące życia rodziny Kochanowskich.
Najczęściej w powszechnym odbiorze postać Jana Kochanowskiego kojarzy się z nazwą Czarnolas.
W rozległym parku pośród pól znajduje się Muzeum Jego Imienia. Zgromadzone tu eksponaty obrazują koleje życia poety, zaprezentowana została tu także jego twórczość, są unikatowe wydania jego dzieł. Wystawę muzealną wzbogacają przedmioty przybliżające epokę Odrodzenia, której najwybitniejszym reprezentantem literackim jest Mistrz Jan.
Spacer po czarnoleskim parku z obowiązkowym przystankiem tam, gdzie rosła słynna lipa zakończył tę wizytę u gościnnego poety.
Finałem wycieczki było zwiedzanie zamku w Janowcu. Widnieje on na wysokiej stromej skarpie nadwiślańskiej naprzeciwko Kazimierza Dolnego. Jako fortyfikację obronną wybudował go w początkach XVI wieku hetman wielki koronny Mikołaj Firlej.
Aktualnie na zamku trwają prace rekonstrukcyjne, odbudowywane są krużganki, a w jednym z dawnych budynków dworskich zwiedzać można wystawę związaną z jego dziejami. W kondygnacji podziemnej zlokalizowano niecodzienną ekspozycję pięknych wyrobów fajansowych z manufaktur polskich i zagranicznych (w tym ze słynnej wytwórni w Delft) poczynając od naczyń z XVII wieku.
Ciekawa była też wizyta w znajdującym się nieopodal zamku dworze ziemiańskim przeniesionym z miejscowości Moniaki, dającym wyobrażenie o wyglądzie XVIII wiecznej siedziby dworskiej poprzez zgromadzone tu oryginalne wyposażenie.
Słoneczna, choć chłodna aura uatrakcyjniała tę podróż poświęconą życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Przybliżyła sylwetkę poety znaną z podręczników szkolnych o akcenty jego bujnego, prawdziwie renesansowego życia i przekonała raz jeszcze o jego wielkości i niepowtarzalnym wkładzie w skarbnicę wielowiekowej literatury polskiej.
Uczestnicy wycieczki powrócili pełni wrażeń, wzbogaceni o nowe informacje.
UMiG