News
Sprawozdanie ze spotkania z myśliwymi Koła Łowieckiego „Sarna”
29.05.2017
W dniu 23 maja wychowankowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą uczestniczyli w spotkaniu z myśliwymi Koła Łowieckiego „Sarna” z Nowego Miasta nad Pilicą, które odbyło się na strzelnicy Koła Łowieckiego.
Podczas spotkania wychowankowie poznali piękną legendę o św. Hubercie – patronie myśliwych. Poznali także sygnały myśliwskie - mogli sami spróbować swoich sił na sygnałówce. Ale najważniejsze - poznali bliżej rolę myśliwego w życiu lasu. Chociaż tak naprawdę łowiectwo jest pasją, chęcią częstego obcowania z naturą, bycie myśliwym polega nie tylko na strzelaniu. To obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m.in. z utrzymaniem równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk bytowania, dokarmianiem zwierząt, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy. Dzięki opowiadaniom wychowankowie mogli dowiedzieć się w jaki sposób myśliwi dokarmiają zwierzęta, co jest przysmakiem dzików, saren, bażantów, ale i jak należy zachowywać się w lesie, gdy znajdą małe lub chore zwierzątka. Dzieci mogły też dotknąć skóry sarny, dzika, lisa. Zobaczyli niektóre trofea myśliwskie; poroże kozła, fajki i szable odyńca.
Prezes Koła Łowieckiego „Sarna” pan S. Motyl wraz z łowczym panem M. Bzinkowskim opowiedzieli dzieciom także o swoich doświadczeniach związanych z myślistwem oraz o różnych gatunkach zwierząt, jakie można spotkać w naszych okolicznych lasach. W opowieściach z lasu pojawiało się mnóstwo gwarowych, myśliwskich określeń, które bardzo spodobały się uczniom. Dowiedzieli się oni np. co to są słuchy, trzeszcze, omyk, badyle, skoki, świece, szable, fajki. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Wychowankowie z zaciekawieniem słuchali opowieści. Podczas wspólnego poczęstunku, który panowie myśliwi nam przygotowali dzieci zadawały mnóstwo pytań, które były interesujące, a często wręcz dociekliwe.
Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie „Darz bór !”
mgr Gaca Lidia
mgr Katarzyna Grzywacz