Logo Gmina Nowe Miasto

News

News zdjęcie id 183

Dni Nowego Miasta połączone z Gminnymi Dożynkami

07.09.2015

W tym roku, festyn letni odbył się w nieco odmienionej formie. Dwudniowe obchody Dni Nowego Miasta połączono z Dożynkami, które pierwszy raz od wielu lat miały miejsce w Parku Miejskim, na placu przed Pałacem.

W sobotę, tj. 29 sierpnia występy artystyczne zaplanowano tak, by każdy z uczestników, począwszy od dzieci i młodzieży, a skończywszy na seniorach znalazł coś dla siebie.

Na początek imprezy na scenie zaprezentowała się nasza lokalna młodzież. Repertuar wokalny przedstawiły Julka Chmura, Ewa Dudek oraz Paulina Świstak, a zatańczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście nad Pilicą pod kierunkiem p. Agnieszki Dworakowskiej. Następnie ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego pt. „Poznaj całkiem Nowe Miasto” z uroczystym wręczeniem nagród laureatom.

O godzinie 18.30 nowomiejska publiczność mogła się bawić przy najpopularniejszych utworach coverowych w wykonaniu zespołu YUKA.

Uczestnicy festynu z ogromnym entuzjazmem podziwiali show w wykonaniu iluzjonisty, a gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół DIADEM. Do późnych godzin DJ prowadził dyskotekę pod gwiazdami.

Natomiast w niedzielę odbyły się Gminne Dożynki, pod honorowym patronatem Stanisława Karczewskiego – Wicemarszałek Senatu RP. Gospodarzami dożynek byli Mariusz Dziuba – Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą, Ks. Dziekan Jan Widera – Proboszcz Parafii Nowomiejskiej oraz Starostowie – p. Renata Karbowiak z Domaniewic i p. Daniel Włodarski z Rosochy.

Uroczystości dożynkowe rozpoczął uroczysty korowód, który prowadziła orkiestra dęta, starostowie oraz delegacje z wieńcami i koszami. Mszy Św. dziękczynnej za tegoroczne zbiory przewodniczył Ks. Dziekan Jan Widera.

Ceremonii przekazania chleba dożynkowego Panu Burmistrzowi dokonali starostowie dożynek, którzy następnie podzielili się nim z gośćmi oraz mieszkańcami gminy. Po krótkim przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy wręczył wyróżnienia rolnikom i podziękowania starostom dożynek. W tym roku wyróżnienie otrzymali: p. Rafał Grzelczak, p. Dariusz Karbowiak, p. Stanisław Kopeć, p. Grzegorz Lubaniak.

Po oficjalnych przemówieniach rozpoczął się bogaty w przyśpiewki dożynkowe program artystyczny. Jako pierwszy wystąpił zespół lokalnych gospodyń z Domaniewic. Panie zaprezentowały przyśpiewki dożynkowe, które były i są nadal bardzo ważnym elementem święta plonów. Zespół „obśpiewał” w pozytywnym tonie zarówno władze państwowe, samorządowe jak i zaproszonych gości. Następnie na naszej scenie wystąpiły gościnnie Panie z Roszkowej Woli, które wykonały również kilka utworów ludowych utrzymanych w klimacie dożynkowym. Obydwa Zespoły na znane melodie śpiewały o żniwach, gospodarzach i życiu wsi.

Po występach artystycznych uczestnicy dożynek zostali zaproszeni na poczęstunek. Dwie gminne miejscowości – Domaniewice i Rosocha – przygotowały poczęstunek dla wszystkich dożynkowych gości. Był chleb ze smalcem, ogórki małosolne, wyroby cukiernicze i wiele innych przysmaków do degustacji.

Po tradycyjnych obrzędach dożynkowych na nowomiejskiej scenie wystąpiła Liza Kotlyarenko, gwiazda muzyki cygańskiej, a po niej Roberto Zucaro z włoskimi przebojami. Zaraz po koncertach muzycznych mogliśmy się pośmiać przy skeczach Kabaretu Ciach – Rewers. Wieczorem wystąpił dla nas zespół LOKA – gwiazda niedzielnego programu.

Sporym zainteresowaniem wśród uczestników tegorocznych Dni Nowego Miasta cieszyły się dodatkowe atrakcje, m.in. konkursy, wesołe miasteczko z wieloma karuzelami, autodromem, zjeżdżalnią i malowanie buziek. Ponadto mogliśmy podziwiać wystawę na temat Nowego Miasta przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Nowego Miasta wspólnie ze skansenem rzeki Pilicy z Tomaszowa Mazowieckiego.

W sobotę, od godzin porannych odbywał się również piknik dla dzieci. Tłumy bawiących się na placu przed Topazem potwierdziły wielkie zapotrzebowania na takie imprezy. Odbywały się również rozgrywki sportowe, w których uczestniczyło wiele drużyn.

Burmistrz Miasta i Gminy pragnie wszystkim serdecznie podziękować za obecność, kulturalną zabawę i fantastyczny klimat, który panował podczas całej imprezy. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Dni Nowego Miasta połączonych z Dożynkami, radnym Rady Miejskiej, straży pożarnej, policji, zakładowi usług komunalnych, sołtysom oraz miejscowościom, które przygotowały stoiska z poczęstunkiem, instruktorom Orlika i pracownikom odpowiedzialnym z ramienia Urzędu.

Serdeczne podziękowania należą się również sponsorom Dni Nowego Miasta, a są to:

1.    Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej

2.    Nowostal Domaniewice

3.    UNIPLAST Zakład Tworzyw Sztucznych w Sacinie

4.    HURTEX Józef Grabarczyk

5.    Ditta Seria

6.    Centrum Ogrodniczo-Rolne EGZO BIS Elżbieta Zientek

7.    Eneris Usługi dla Środowiska

8.    Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzej i Szymon Nowakowscy

9.    IZABELA Kośka Gabinet Lekarski MEDYK

10.  BG Turbo

11.  FERRERO

12.  Dworek nad Pilicą, Łejkówka

13.  Restauracja LEO

14.  TRANS ROP Konrad Wangryn

15.  Piekarnia – Cukiernia, Urszula i Janusz Smoleń

16.  "ART MOT" Leszek Rataj

17.  Michał Dębowski Gastrofaza

18.  Gospodarstwo Rybackie Gostomia, Smażalnia Ryb Gostomka Edyta i Andrzej Staniszewscy.

19.  Centrum Ogrodnicze Stanisław Orzeszek,

20.  Sala Bankietowa Hanna i Kazimierz Wasiak

 

UMiG

Burmistrz Miasta i Gminy

Mariusz Dziuba

Urząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą

Godziny otwarcia:

poniedziałek  7.30-15.30
wtorek            7.30-15.30
środa              7.30-15.30
czwartek        7:30-15.30
piątek             7.30-15.30

pl. O. H. Koźmińskiego 1/2
26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel.: 48 674 10 98
fax: 48 674 11 79
e-mail: nowemiasto@nowemiasto.pl

adres ePUAP

/1b6h6vko67/skrytka
/1b6h6vko67/SkrytkaESP

Opłata skarbowa

Urząd Miasta i Gminy
Nowe Miasto nad Pilicą
BS w Białej Rawskiej Oddz. Nowe Miasto
95 9291 0001 0023 4900 2000 0010

 

Opłata za odbiór odpadów komunalnych
54 9291 0001 0023 4900 2000 0360

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.